« Lav seje monster bogmærker | Main | Leg natur memory »

October 14, 2012

TrackBack

TrackBack URL for this entry:
http://www.typepad.com/services/trackback/6a0105357b8c7f970b017c32071b16970b

Listed below are links to weblogs that reference Lav en hjemmelavet snurretop af perler:

Comments

Anna Svenning

Sikke en fantastisk ide! Det vil jeg helt sikkert afprøve med Lara. Hvilket objektiv har du brugt for at kunne tage disse meget smukke billeder?

Kh
Anna

Line

Tak for den fine omtale! Sikke nogle fine snurretoppe i også har fået lavet!

Marina

Kære Anna. Jeg er simpelthen så vild med denne ide. Det er min yndlings af alle dem vi viser her i efterårsferien og jeg har glædet mig lige siden sommerferien til at kunne vise dem her. Billederne er taget med mit 50 mm med 1,8 f. Dybeskarpheden er altså meget lav og det er det der giver den effekt som så mange elsker. Desuden har det den fordel at der kan tages billeder i meget lidt lys men det kræver en del øvelse at gøre det meningsfuldt synes jeg. Du har også et 50mm ikke? Bare sæt kameraet over på blædeprioriteret og vælg den størst mulige blænde (laveste tal).

Kære Line. Det var så pudsigt at se snurreoppene over hos jer for jeg havde jo aldrig set dem før og tænkte at her havde vi da en ide som var genialt enkelt og helt anderledes. Jeres er rigtigt fine.

kv barn

fun! :)

Anna Svenning

Kære Marina

Tusind tak for svar! Jo, sådan et 50 mm har jeg - og det giver for det meste meget flotte billeder. Disse billeder er dog ekstra smukke, synes jeg - du er virkelig en dygtig fotograf:-) Hvis du laver et kursus på et tidspunkt, så er jeg med;-)

Kh
Anna

Marina

Dear kv barn. Indeed. I actually have an english DIY for these. I will link to it shortly.

Søde Anna. Nu rødmer jeg helt. Det er næppe noget kursus på trapperne for jeg arbejder jo stadigt som en gal på at blive bedre. Personligt synes jeg faktisk at et billed let kan få for lille dybteskarphed men det er jo fotomoden lige nu og rigtigt sjovt at lege med af og til. Jeg synes på en eller anden led at det passer så godt til den efterårsstemning jeg prøver at skabe så der er flere billeder med lille dybteskarphed end der plejer.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Årstidsblog

  • HVERDAGSMAGI: OPSKRIFTER, KREATIVE IDEER OG SMÅ TANKEFRØ.
bloglovin
Forår i en kop
Krans af hjemmelavede filtbolde.
Opskrift på lækkert brød med citron.

Om Badut

Awardfri blog

Søg på Badut


  • WWW
    example.typepad.com
Klik her for opskrift på chokolade cookies MUMS.
Klik her for opskrift på chokolade scones
Klik her for opskrift på gode grove pizzasnegle Skønne i madpakken

stats

LinkWithin Related Stories Widget for Blogs
Klik her for at se masser af ideer til kreative børn
Klik for kreative forårsideer
Klik for påskeideer og påsketraditioner
Klik for masser af ideer til børnefødselsdage
Klik for kreative sommerideer
Klik for masser af kreative hallowen ideer
Klik her for mange kreative efterårsideer
Klik her for at besøge mine haver
Klik her for ideer til legetøj I selv kan lave
Klik her for masser af kreative juleideer
Klik her for fastelavnsideer
Klik for kreative vinterideer

Mærkedage 2013

Featured on The Crafty Crow!