December er en travl tid og det gælder helt sikkert også for husets lille nisseven der til Annas store fryd har haft gang i nisseløjerne.
I år har nissen venligt holdt sig til de nemme og klassiske ideer og så er det såmen lige før moren også kan leve med at have sådan en lille spilop nisse boende. På billedet herover er det Annas snemandsbamse, der sammen med husets gavenisser er kommet op og hænge på en meget lang snor.
Har drillenissen også gang i løjerne hjemme hos jer?
(Top hemmeligt. Kun til Nisser: nu er det ikke fordi jeg vil opfordre til december drillerier, men hvis I nisser mangler drilleideer kunne I jo prøve at tage et lille hemmeligt nisse kik på den lange liste med gode drillenisse ideer her).






















Altså, hvor en masse fantastiske idéer!
Hvorfor tænkte jeg ikke på dig i torsdags, da Søren Banjomus var her hjemme på sit årlige julebesøg? For selvfølgelig har du ærmet fuld af gode ideer!
Herhjemme holdt banjomusen sig til klassiske og meget nemme løjer i år ;-): Han stak af og gemte sig i reolen med en lille skumnissemand til hver af børnene. Han tryllede (selvfølgelig) mælken julegrøn, og så stod han op om natten og inviterede alle de andre bamser på juletræsfest i stuen. De pimpede juletræet med en lyskæde og sad om træet og havde tømt op til flere dåser med julesmåkager :)..
Posted by: Maj Bjerre Dalsgaard | December 10, 2012 at 10:38 AM