Når madpakken skal pyntes lidt op i en fart er der intet så venligt formbart som agurken. Frem med den lille kniv eller udstiksformen og vupti har man et hjerte eller en lille blomst.
Denne lille udstikker der er en del af et sæt har jeg købt i Japan og den har fulgt mig i mange år, men man kan også bare bruge en lille kageudstikker.
Den minder mig om Bali, den agurkeblomst, men du har fået ideen og værktøjet før jeres Bali-tur, kan jeg se.
Posted by: Betty | August 27, 2009 at 02:56 PM
Kære Betty. Japanerne er fuldstændigt vilde med den slags, de laver madpakker der ligner billeder med ris i flere farver og pålæg udskåret som blomster eller tegneseriefigurer. Det er helt vild og jeg nøjes glad med mine små udstikkere og nogle forme der ved festlige lejligheder kan forme risen fint.
Posted by: Marina | August 28, 2009 at 05:43 PM