Min yngste på fire har en lugtesans som en sporhund. Glad danser hun ind i køknet hvor jeg på én gang forsøger at uploade luciabilleder, røre i en gryde og indpakke en gave.
Hun stanser og sniffer hørligt ind: ”Hvad er det her lugter af?" Spørger hun.
”Chili con Carne” foreslår jeg, fordi det er det der er i gryden.
”Nej” fastslår hun, ”her lugter af sørøvere og lidt af nisse”.
Og så er det jeg alvorligt overvejer om jeg måske fremover skal koncentrerer mig lidt mere om madlavningen.
Ja det er godt nok underligt - og sjovt.. tænk at hun ved hvad nisser lugter af? Jeg troede de lugtede lidt gammel og støvet? Ak ja - det er lidt sødt.. jeg tænkte at du var ved at bage småkager?
Posted by: Chrstina | December 14, 2009 at 04:12 PM
Hun er en gave til denne verden :-)
Posted by: Losarinas mor | December 14, 2009 at 06:44 PM
Haha, åh sikke en dejlig fantasi hun har ;o)
Med mindre du havde puttet sørøvere og nisser i gryden ...
Posted by: Madame | December 14, 2009 at 07:30 PM
Kære Christina. Det var også det der frydede mig at hun sådan med bestemthed vidste både hvordan sørøvere og nisser lugtede.
Kære Miri. Ja vi er ihvertdald rigtigt glade for hende også selvom sådan en lillesøster fylder ret meget i hverdagen.
Kære Madame. Nej nisser og sørøvere var der ikke i gryden, men der var både kanel og stjerneanis og måske er det de lugtstoffer som nisser er gjort af. Hvordan sørøverne kom ned i gryden ved jeg ikke.
Posted by: Marina | December 15, 2009 at 08:41 AM