Sjovt nok er der forskel på mine yndlingsblomster i haven og mine yndlings buketblomster. I buketter holder jeg allermest af vilde planter, men også meget af stærkt prangende og meget gerne stribede blomster. I haven holder jeg af store flader med farver og strukturer. Her værdsætter jeg ikke højtråbnerne så meget for ude i haven skal der helst være plads til alle.
På samme måde er det med farverne hvor jeg indenfor i stuerne meget gerne vil have solskinsgule blomster, mens jeg ude i haven foretrækker den mere kølige gule nuance som man på engelsk kalder primerose. Jeg tror denne forskel skyldes at man i haven ser hele blomsterbilleder, mens man i en buket har mere ro til at fokuserer på alle de fine detaljer. I haven skal hver enkelt blomst indpasses i den store helhed mens en blomsterbuket giver mulighed for at vælge buketfyld så det indrammer højtråberne på den skønneste måde.
Nu dyrker jeg selv mine buket blomster og derfor skal de højtråber jeg gerne vil have i stuerne også finde plads ude i haven. De dobbelte Monte Carlo tulipaner er vidunderlige buketblomster med solskinsfarve og en meget dejlig duft. Jeg har flere veninder der holder allermest af lige netop denne tulipan og derfor har jeg den naturligvis ude i haven. Så længe de står i lækre runde knopper er de dejlige alle steder, men når de først er sprunget ud skal en så markant tulipan have den rigtige placering for at være en fryd. Mine Monte Carlo tulipaner er blandt andet plantet langs en varm mur så de hurtigere kommer i blomst, men de står ikke rigtigt smukt der og det gør ikke så meget for jeg plukker hver eneste blomst hvert år. Monte Carlo tulipaner er en af de gamle sorter af dobbelte tulipaner og meget havestærk. Oprindeligt lagde jeg seks løg og nu har jeg 10 tulipaner, men som jeg tidligere har skrevet gavner det næste års blomstring, at plukke dette års tulipaner så det er ikke sikkert de ville gentage formeringen i en have hvor de fik lov at blive stående blomstringstiden ud.
Buketten ser nydelig ut! Og så dekorativt med den lille fiolen ved siden av :)
Posted by: Ninni | May 01, 2010 at 10:43 AM
Tak Ninni. Dobbelte tulipaner er vidunderlige i buketter.
Posted by: Marina | May 01, 2010 at 08:14 PM