Hvert år fejre vi forårsjævndøgn ved at jage den gamle vinter på porten så foråret for alvor kan få fat. Vi har gjort det i ti år og det er så meget en familetradition at vi har svært ved at tænke os et forår uden. Derfor flytter vi også rask væk datoen et par dage hvis det passer bedre ind i hverdagskalenderen, sådan som vi iøvrigt glade gør det med alle de små hverdagfester.
Således også i år hvor forårsjævndøgn falder den 20. marts (altså retteligt på tirsdag) men hvor vi allerede i går fløj omkring i haven med hævet sværd (og for Rasmus vedkommene hakke). Vejret var koldt og vådt, men se nu bare hvor vores indsats har hjulpet for her til morgen smiler mor Marts sit forårsmil.
Hvis du også vil jage vinteren væk fra din plet verden kan du klikke her og hente inspiration i vores forårsjævndøgns tradtioner. Læs her for at få lidt mere at vide om forårsjævndøgn.
1000 tak for I fik jagtet vinteren på porten:-)
Posted by: Losarinas mor | March 19, 2012 at 07:24 AM
Jeg sidder i skrivende stund og kigger ud af et (noget uvasket) kontorvindue i Århus Syd - og kan hilse og sige, at det virker; foråret lader grangivelig til at have fået et solidt forspring :-)
Posted by: Tine (the blogless sister) | March 19, 2012 at 08:56 AM
Sikke en dejlig idé og sikke nogle skønne billeder:-)
Posted by: Gitte Barlev | March 19, 2012 at 09:41 AM
Hvor er det en god OG spændende tradition :)
Smukke,smukke billeder Marina....og tak for kommentaren på min blog..jeg tror at det er mere vanesag at have dem så små :) men nu har jeg rådet bod på det,Tak for skubbet og roset:)
Forårs knus og kram herfra
Posted by: Silla | March 19, 2012 at 11:26 AM
Herligt! :-)
Og nu I er i gang:
Her hvor jeg slår mine folder blæser det 127 pelikaner i dag, og det er li-iiige lovlig mange, synes jeg! Så... det vil glæde mig, hvis I lige kan svinge sværdet en extra gang, og få pelikanerne til at flyve la-aaangt væk for en stund!
På forhånd tak... og *SMIL* fra Lisbet
Posted by: Lisbet / *LLL & Co.* | March 19, 2012 at 02:59 PM
Kære Miri. Ja vi trænger til rigtigt forårsvejr nu, i hvertfald her i det nord vest jyske hvor Marts har været kold og grå mange dage. Det havde nu ikke behøvet at være i øsende regnvejr men min mand er væk i dagevis nu og det her er en af de traditioner som han virkelig holder af og gerne vil være med til.
Kære Tine. Ja sådan en vinter lader sig gerne jage bort af rollespils hakker og flammesværd og det er jo heldigvis en god ide.
Kære Gitte. Vi er simpelthen så glade for den tradition og det er iøvrigt så sjovt at se haven når den er helt fyldt med de farvestrålende plastik blomster. Det ser faktisk superflot ud med alle farveklatteren....
Kære Silla. Det er sådan en hyggelig tradition som vi elsker. Jeg ved iøvrigt at nogen børnehaver har taget traditionen til sig og det er jeg ret stolt af. Jeg er glad for at du nu vælger at vise dine billeder større for du har så mange flotte.
Kære Lisbeth. Å bare man ku! Detsværre må foråret tage til takke med den ene dags hjælp for magien i børnenes sværd rækker ikke længere. Meeeeeen mon ikke vi snart får rigtigt humørkildene forår??
Posted by: Marina | March 19, 2012 at 04:42 PM
Hej Marina - hvor er det godt I fik jaget vinteren væk igår - idag vover Solen sig lidt frem, men må slås hårdt imod den iskolde fætter Nordenvind, som åbenbart ikke helt har forstået at vinteren er slut
Tak for dit fine bidrag - får vi også græskopper at se ?
Ha' en god aften :o)
Knus fra Frøken-frida
Posted by: Frøken-frida | March 19, 2012 at 05:36 PM
hvor var det dejligt i fik jaget den vinter væk også helt her ovre hos os har i fået pustet den væk - vi takker her fra København og omegn!
Dejlig aften til dig du kære - knus Karen Marie
Posted by: karen Marie | March 19, 2012 at 07:11 PM
Smukke - glade - farverige forårs fotos - hvor dejligt smukt at kigge på - Bliver kun i godt humør. knus
Posted by: gitte blinkilde | March 19, 2012 at 08:49 PM
Hvor er det en smuk ide og hvor ser de små fine ud <3
Tak for foråret <3!!
Posted by: Céline Hallas | March 20, 2012 at 04:52 PM
that looks so pretty
Posted by: kaylovesvintage | March 20, 2012 at 07:30 PM
Kære Frøken Frida. Der er altid lidt kamp mellem vinter og forår på denne tid, men lur mig om ikke foråret ender med at løbe med sejren! Vi har i hvertfald forsøgt at gøre vores. Jeg ved ikke om græskopperne kommer med i serien men det er ihvertfald planen at der skal komme en masse andre ideer, en hver måned.
Knus til dig Karen Marie.
Kære Gitte. Hvor dejligt. Det var ellers øsende regnvejr (man kan se det på potterne hvor vandet løber ovenud) men det føles som forår i maven alligevel.
Søde Céline. TAK. Jeg tænker på dit smukke tøj hver dag og drømmer både om kjolerne og de fine sjaler.
Thank you.
Posted by: Marina | March 21, 2012 at 09:59 PM