På Værnengene ved Ringkøbing Fjord ligger 327 små jagthytter. Alle hytterne er forskellige, bygget af forhåndenværende materialer af de jægere, der gik på jagt her fra 1930erne og frem. De mindste hytter er kun på 8 m2, mens størstedelen af de hytter, der blev bygget i det store hytte-bygge-bom i 1950erne og 19560erne er lidt større, ca. 30 m2 med to rum.
Mange af materialerne til hyttebyggeriet er fragtet til Værnenge på cykel eller knallert for det var slet ikke almindeligt med bil i de første år og det var ikke velhavende folk der slog sig ned på Værnenge. Til gengæld var det opfindsomme folk, der nok kunne få noget ud af de materialer, der var blevet til overs andre steder fra. Det sjoveste eksempel er nok den hytte der er bygget op omkring en gammel bus, men overalt kan man se eksempler på finurlig hitpåsomhed.
Hytterne ligger på lejet grund og ikke nok med det, de små jagthytter ligger inde midt i et fuglereservat. Af den grund ville myndighederne i mange år gerne have dem væk, men hytteejerne sloges en gæv kamp for deres særlige område og langt om længe blev det besluttet at bevarer området som kulturarv. Hytterne er derfor totaltfredet ned til mindste detalje. De er gennemfotograferet og hytteejerne må intet forandre på det ydre udseende. Det er selvfølgelig ok at vedligeholde hytterne, men de skal altså blive ved med at ligne det de er: jagthytter bygget til jægere, også selvom mange bruger dem som sommerhuse.
Jagthytterne har hverken indlagt el eller vand så man henter vand ved vandposten og har en generator til at lave strøm når der er behov for det. De lidt primitive forhold giver en særlig stemning og det faktum at jagt fortsat er temaet for hele det lille hyttesamfund giver et særligt sammenhold.
Vi er så heldige at børnenes farfar først i 1960erne byggede sig en hytte i første parket med udsigt ud over engene. På terrassen dér sidder man rigtigt godt. Børnene med hver deres snittepind og vi voksne med lækre røgede sager fra Hvide Sande. Tilmed smilede augustsolen i går fra en blå og skyfri himmel. Og så er der udsigten. WAW. Udsigten over de grønne enge så langt øjet rækker. Lige nu er der ikke mange fugle at se men om lidt bliver himlen malet af store fugleflokke.
Jeg kan lige forestille mig, hvor fantastisk det må være at sidde lige midt i det pragtfulde "maleri"
Posted by: Bente | August 06, 2012 at 01:00 PM
Fantastisk historie Marina! :)
Det sted vil jeg gerne besøge.
Posted by: Synne | August 06, 2012 at 09:43 PM
Tak for en spændende historie, Marina:-) og hvor er det fantastiske billeder:-) Det gad jeg godt at besøge......sidde og nyde udsigten og livet:-)
Posted by: Gitte Barlev | August 07, 2012 at 11:15 AM
Kære Bente. Ja det er en meget skøn udsigt og huset ligger perfekt. Min mand bliver helt høj af at være der for det er jo hans barndoms sommerland men vi andre kan nu også vældigt godt lide Værnet.
Kære Synne. Det tror jeg du ville synes var sjovt. Jeg tænker lidt på det som jærgernes vestjyske Christiania fordi der hersker et særligt sammenhold og fordi hytterne er bygget af det man sådan lige havde ved hånden. Værdisættet er dog helt anderledes og der er absolut ingen hash handel (men nok handel med fisk og vildt).
Kære Gitte. Det er et helt særligt sted men en hel særegn historie og det er jo også derfor hytterne er blevet fredet som kulturarv selvom de ligger lige midt inde i et fuglerevervat.
Posted by: Marina | August 09, 2012 at 11:43 AM