Click here for DIY in English.
Disse fine snurretoppe af hama perler er super nemme og hyggelige at lave og så er de tilmed sjove at lege med.
Alt hvad I skal bruge er en rund perleplade, hama perler og grilspyd (samt naturligvis strygejern og saks).
Lav små runde perleplader, ikke mere end fire til fem rækker ud fra midten. Det er fint med et lille mønster som man kan se på billederne men det skal være symetrisk.
Stryg perlepladerne som du normalt stryger hama perler. (Jeg stryger med bagepapir lagt over perlerne og på høj varme. Når jeg har strøget den ene side vender jeg perlepladen om, tager pladen af og stryger kortvarrigt på den anden side. Hvordan stryger du perleplader?)
Mens perlepladen stadigt er varm sætter du et grilspyd i midten. Det er vigtigt at det gøres mens perlepladen er varm for så går det nemt og den smeltede perle sætter sig fast på grilspydet. Sæt grilspydet så spidsen vender nedaf og der er nogle centimeter op til perlepladen. Klip til slut træspydet af i en passende højde.
Nu er du klar til at lege med din hjemmelavede snurretop.
Det er selvfølgeligt sjovt bare at lege med snurretopperne som de er men man kan også prøve forskellige lege.
Prøv f.eks. at se hvor længe du kan holde en lille håndfuld snurretoppe i gang.
Prøv også at lave en lille kamp med en ven. I kan f.eks. tegne en cirkel og så prøve at få jeres snurretoppe til at skubbe modstanderens snurretop ud. I kan også bruge et lille rundt bord og se hvis snurretoppe kan blive på bordet i længst tid.
Husk at fantasien sætter ingen grænser -- hellere ikke for snurretoppe.
Dette indlæg er en del af en serie med kreative ideer til efterårsferien. Klik her hvis du vil se alle indlæg. Hele efterårsferien kommer der hver dag nye ideer til sjove ting I kan lave ude og inde.
Perleplade snurretopperne blev opfundet hjemme hos os i sommerferien og allerede dér blev det planlagt at de skulle være en del af idekataloget til efterårsferien. Med gode ideer er det imidlertid ofte sådan at flere får de samme ideer og jeg har siden set nogle meget flotte snurretoppe hos bloggen Mig og Dig (Der igen har dem fra Mig og Maya). Klik dig forbi og se de fine snurretoppe.
Sikke en fantastisk ide! Det vil jeg helt sikkert afprøve med Lara. Hvilket objektiv har du brugt for at kunne tage disse meget smukke billeder?
Kh
Anna
Posted by: Anna Svenning | October 14, 2012 at 07:57 PM
Tak for den fine omtale! Sikke nogle fine snurretoppe i også har fået lavet!
Posted by: Line | October 14, 2012 at 08:11 PM
Kære Anna. Jeg er simpelthen så vild med denne ide. Det er min yndlings af alle dem vi viser her i efterårsferien og jeg har glædet mig lige siden sommerferien til at kunne vise dem her. Billederne er taget med mit 50 mm med 1,8 f. Dybeskarpheden er altså meget lav og det er det der giver den effekt som så mange elsker. Desuden har det den fordel at der kan tages billeder i meget lidt lys men det kræver en del øvelse at gøre det meningsfuldt synes jeg. Du har også et 50mm ikke? Bare sæt kameraet over på blædeprioriteret og vælg den størst mulige blænde (laveste tal).
Kære Line. Det var så pudsigt at se snurreoppene over hos jer for jeg havde jo aldrig set dem før og tænkte at her havde vi da en ide som var genialt enkelt og helt anderledes. Jeres er rigtigt fine.
Posted by: Marina | October 17, 2012 at 11:06 AM
fun! :)
Posted by: kv barn | October 17, 2012 at 09:29 PM
Kære Marina
Tusind tak for svar! Jo, sådan et 50 mm har jeg - og det giver for det meste meget flotte billeder. Disse billeder er dog ekstra smukke, synes jeg - du er virkelig en dygtig fotograf:-) Hvis du laver et kursus på et tidspunkt, så er jeg med;-)
Kh
Anna
Posted by: Anna Svenning | October 18, 2012 at 08:10 PM
Dear kv barn. Indeed. I actually have an english DIY for these. I will link to it shortly.
Søde Anna. Nu rødmer jeg helt. Det er næppe noget kursus på trapperne for jeg arbejder jo stadigt som en gal på at blive bedre. Personligt synes jeg faktisk at et billed let kan få for lille dybteskarphed men det er jo fotomoden lige nu og rigtigt sjovt at lege med af og til. Jeg synes på en eller anden led at det passer så godt til den efterårsstemning jeg prøver at skabe så der er flere billeder med lille dybteskarphed end der plejer.
Posted by: Marina | October 19, 2012 at 09:00 PM