Det er Badut DNA at sige pænt farvel til den måned vi forlader og pænt velkommen til den måned vi om lidt skal byde velkommen. I år hvor jeg blogger noget anderledes end jeg plejer, har jeg ikke fået det gjort så ofte, men det er da hyggeligt og derfor fik jeg i dag lyst til at byde farvel med en klassisk Badut-måneds-collage.
Jeg synes det har været en ualmindelig dejlig septemper i år. Høj klar, blå himmel, kolde morgenere og dejlige solvarme dage. Det hjælper selvfølgelig også at jeg i år har haft ualmindeligt hyggelige weekender i Stockholm, i Ebeltoft og på helt klassisk skovtur med Anna.
I morgen er det så oktober og jeg håber måneden vil oppe sig og blive lige så forrygende dejlig som septemper.
Badut er det jeg kalder en årstidsblog og det betyder bla. at jeg tidligere har skrevet små månedseventyr og haft temaer gennem året. I år har min lange blogpause fået det hele til at gå lidt i kludder, men jeg synes jeg så småt begynder at finde tilbage til bloggerglæden.
Ja - farvel til September - håber at vi kommer ind i Oktober med ligeså godt vejr :-)Man har jo lov til at håbe ;-)
Posted by: gitte blinkilde | September 30, 2013 at 03:13 PM
Dejligt med en baduthilsen- farvel til en dejlig september. Nyder altid dine fine ord om måneder Marina :-)
Posted by: Marie-Louise | September 30, 2013 at 08:32 PM
Dejligt du mærker blogglæden igen !
Og så vil jeg nyde din smukke collage :)
Posted by: Losarinas mor | October 01, 2013 at 06:00 AM
Kære Gitte. Ja lad os krydse fingrene for en dejlig oktober. Forløbigt tegner det dejligt lovende.
Kære Marie-Louise. Tak. Hvor gør du mig glad med sådan en hilsen.
Kære Miri. Jeg har selv savnet at lave collagerne så selvom jeg blogger på en anden måde end jeg plejer fik jeg lyst til at lave en septemper stemnings collage.
Posted by: Marina | October 01, 2013 at 03:38 PM
Sikke et dejligt sammensurium af september - den har været så smuk og solrig i år. Dine billeder får mig til at tænke på et eventyr, noget med nærhed, barndom og gode oplevelser.
Tak for dine kommentarer ved mig, de glæder mig :-)
KH Maria
Posted by: Maria | October 05, 2013 at 09:48 PM
Kære Maria.
Mange, mange tak for den kommentar. Det er jo lige præcis den stemning af eventyr og nærhed jeg ønsker at formidle på Badut. Det er ikke hele mit liv, men det er den del jeg ønsker at sprede omkring mig. Der er så meget der jager os rundt, med Badut ønsker jeg allermest at lave en lille fredelig solskinsstribe der gerne må brede sig.
Det er så dejligt at se dig indrette igen. Det har jeg savnet.
Posted by: Marina | October 07, 2013 at 07:43 PM