I dag er det min fars fødselsdag. Detsværre kan jeg ikke give ham et fødselsdagskram. Og sådan er der så meget jeg ikke længere kan. Meget nåede vi og meget nåede vi ikke.
Jeg fik aldrig den sjove historie om lammekronen som du lovede mig den sidste gang vi talte i telefon, vi kom ikke på forårstur til det blomstrende Mols og vi fik aldrig malet gavlen. 1000 ting vi nåede og 1000 ting vi aldrig fik gjort.
Én ting tynger mig mere end de andre. Som en af ganske få jeg kender, læste min far Badut og jeg ved at han ønskede sig at jeg skrev ham en lille tekst, ligesom jeg engang gjorde det til min mor. I år skulle det have været. På hans fødselsdag. Fordi det faktisk betød noget for ham og fordi han ellers var i en alder hvor gaver er svære at finde.
Nu er det for sent. Det kan aldrig blive det samme.
Tilgiv mig far at mine ord kommer for sent og på alle leder og kanter bliver for små.
Kære Far
Du var min barndoms eventyr. Ikke en banal prins på en hvid hest, men snarere en polarrejsende med lommerne fyldt med sne og historier fra den barske verden. Af dig lærte jeg at verden er mangfoldig, en livsvisdom jeg på min egen måde prøver at give videre til mine egne børn.
Altid var du optaget af at fortælle. Anekdoter, vittigheder og facts, flød underholdende, provokerende og tankevækkende sammen i en stadigt strøm. At komme til orde har aldrig været nemt, hellere ikke selvom du med årene blev en mildere mand.
Du var ikke kendt som en mand der var nem at danse med og af det var du stolt. Tilgengæld var du underholdende, vidende og givende. Du elskede mennesker og især de mennesker som sagde dig noget. De sjove, de skæve, de vilde, dem elskede du. Når jeg tænker tilbage på min barndom var der altid fyldt med mennesker i det store hus du selv havde tegnet. Der var venner, familie og alle mulige kunstnere og udlændinge, som du og mor af den ene eller anden grund gav gæstelogi. Mange kom siden igen og igen, var på julekort og inviterede på genvisit.
Tingmenneske var du, mere end nogen anden jeg har mødt. Du elskede dine ting og alle de sjove historier, der sprang fra tingene når du holdt dem i hånden. Netop derfor betød det så meget at du det sidste år af dit liv forærede os nogle af dine skatte. Hver gave omhyggeligt ledsaget af et fint beskrivende brev hvor tingens historie flød sammen med historien om dit eget liv.
Du gjorde dit liv til en rejse og dig selv til ansvarlig kaptajn på dit liv. Af det kan jeg lære meget.
Din livsrejse var ikke altid nem, der var storme, polaris og modstand, som ville have knækket andre. Dig knækkede modstand ikke. Du var aldrig nærig med dine kræfter og du kastede sig stædigt og videbegærligt ind i verden. Netop derfor fik du et liv fuld af oplevelser, historier og gode venskaber.
Hvor er det smukt skrevet og hvor trist at du ikke fik skrevet det i tide., men med livet ved man jo aldrig hvor lang tid man har.
Posted by: Camilla | May 20, 2014 at 09:55 PM
Så fint, min kæreste ven!
Hvornår er tide? Det ved jeg egentlig ikke, måske var tiden netop nu? I hvert fald er dine ord så fine som tankerne bag.
Tillykke med din far - og tillykke til ham med dig.
KNUS og KRAM
Jeg vender snart hjem fra lejr, og så skal vi have kaffe - ikke?
Kristina
Posted by: kristina | May 20, 2014 at 10:51 PM
Tillykke med din far,kære Marina. Så fin en tekst, du har skrevet til ham. Jeg fornemmer en stolt, eventyrlysten mand, der havde sine meningers mod og som levede livet fuldt ud. Evnen til at fortælle må han bestemt have givet videre til dig. :-)
Posted by: Karin Laursen | May 20, 2014 at 11:00 PM
Hvor er det smukt skrevet, Marina, bliver helt rørt. Det vigtigste er ikke hvad man ikke nåede, men hvad man nåede sammen og det lyder som om det rækker til 1000-vis af minder. Kh Dorte
Posted by: Dorte / familiefletninger | May 20, 2014 at 11:22 PM
Hvor er det smukt.
Tak for at dele, jeg sidder her med en klump i halsen og kærlighedens mirakel.
Posted by: Miri | May 21, 2014 at 08:00 AM
Kæreste kæreste Marina,hvor er det smukke ord,både til og om din far,han har været som du er et rigtig smukt og berigende menneske,der har givet dig/jer masser af minder til at vende tilbage til....lige som i dag:)
Jeg kommer jo fra den store ø der tror på stokke og stene, alfer og væsener og at der er mere mellem himmel og jord end vi tror,det ved jeg også der er og jeg tvivler ikke på at din far har læst dit indlæg...bare fra et andet sted end han plejer at gøre og jeg er også sikker på at disse ord og dine tanker har glædet ham utrolig meget :)
Sødeste dig læn dig til bage tænd et lille lys for din far og prøv at se om du ikke kan mærke hans tilstedeværelse;)
Masser af kærlighed og kæmpe knus og kram din vej,søde ven din sorg kommer også til at ændre sig til savn og gode minder:)
Silla
Posted by: Silla | May 21, 2014 at 12:06 PM
tak, for at dele de smukke ord og tanker.
Posted by: rose | May 21, 2014 at 09:12 PM
Det er skønne ord til din far :)
Posted by: Pernille | May 24, 2014 at 12:15 AM
Dejlige ord fra dig, Marina. Sender tanker og knus - i dag, 22. maj, er der 22 år siden, at min far døde.
Posted by: Mette | May 26, 2014 at 03:59 PM