« Min kastanje er død | Main | Kanelsnegle med æblemos og marcipan »

October 20, 2014

Comments

tine

Stort tillykke med både din og bloggens fødselsdag.

Et billede af et tomt kagefad er vel også en langt bedre "reklame" for en opskrift end en urørt kage ?

Maj

Hip for dig og Badut!!
Jeg forstår godt dine tanker og følelser om et år, hvor du har mistet...
Det må være uendeligt svært.

Men jeg glædes stadig over Badut og over dig, og elsker at følge med. Både i det gode, det smukke og det svære.

Jeg hepper for, at næste år bliver et hurra-år for dig og Badut!

Marina

Kære Tine

Det kan du jo have helt ret i men jeg nåede faktisk hellere ikke at fotograferer det tomme kagebord og sådan må indlægget derfor stå helt uden kage.

Til dig vil jeg godt give en særlig tak. Du har været her i alle de år jeg har skrevet Badut og sendt mig så mange søde kommentarer. TAK, det betyder mere end du selv ved af.

Marina

Kære Maj

Hvor er du bare sød.

I dag holder jeg helt fri (også fordi der var træfældning som jeg skulle være hjemme til) men i morgen begynder jeg på "Hurra" året. Der er sløsede uvaner, der skal ud til højre og godt humør der skal have et ekstra kærligt klap så det kan vågne op til dåd. Om det kommer til at kunne ses på Badut ved jeg ikke, men helt personligt trænger jeg til energi og humør.

Livsglimt

Kære Marina
Stort tillykke til dig, trods alt!
Jeg ønsker for dig at dit nye år må blive godt, rigtig godt.
Kærlig hilsen Lisbet

gitte blinkilde

Kære Marina.
Tillykke med Badut`s 6 år jeg hipper med <3
Knus Gitte

Conny

Hip og tillykke til både dig og Badut - og jeg tillader mig også et lille hurra, fordi du har taget mig med på mange fine ture :)

Camilla

Stort tillykke med fødselsdagen

Jeg glemmer også tit af tage billeder af de kager jeg bager, især hvis det er til gæster. Eller så komme jeg i tanke om det lige inden servering, og så bliver det billeder taget i vildt dårligt lys.

Anette

Hip hip til både dig og bloggen. :)

Anna Svenning

Kære Marina

Af alle blogs er din min yndlings. Og så handler den endda ikke om syning. Men jeg elsker ELSKER dine billeder og dine indlægs indhold. Du ser det smukke i små ting. Det er æstetik på højt niveau.

Kh
Anna

Kristina

Hip hurra fra mig også, jeg er så glad for at jeg har fundet din perle af en blog :)

Anita

Stort tillykke med fødselsdagen Marina.

Jeg er helt enig i det du skriver om bloggen som en gave - jeg tænker ofte på alle de oplevelser, minder, tanker, følelser, jeg har fået indsigt i og fået lov til at være en del af. Mennesker jeg har lært at kende, både 'herinde' og i virkeligheden. Der er mange dejlige mennesker derude, du og din blog er en af dem :) Tillykke til jer :)

Eva

Hip, hip, - tillykke. Jeg er med på et Hurra-år.

Madame

Kære Marina, hjertelig tillykke med fødselsdagen i går. Jeg genkender, hvad du skriver om tomheden efter forældre. Jeg savner stadig mine, selv om det er 5 og 15 år siden, de døde.

Ninette

Tillykke med dagen, og stort tillykke også til alle os som får lov at läse din fantastiske blog!

rose

Masser af HIP til dig og badut. Ønsker for dig at hurra'erne vil drysse gavmildt og smukt i det nye år. TAK for den gave du har fået som glæder, inspirer og opmuntrer som ringe i vandet. - Tillykke.

Dorte

Tillykke herfra også. Håber at dit nye år må blive fyldt med hurra råb. KH Dorte

Mette

Hip - og til lykke til Badut og dig. Jeg forstår så godt dine tanker og følelser omkring det med fødselsdage, men jeg hip'er stort for et hurra-år! Det er der, og det venter på dig. Du ved, hvor stor pris, jeg sætter på dig og Badut. Tak fordi I gider dele hverdagen med os. knus M

Karin Laursen

illykke med fødselsdagen igår, kære Marina og Badut. Jeg har kun fulgt dig i små tre år, og nyder meget det jeg ser og læser. Kan godt forstå du synes det har været et svært år med begge dine forældres død. Det river tæppet væk under en for en stund. Jeg fornemmer, du er god til at finde glæde i hverdagen, men også at der bagved skærmen stadig er megen sorg og smerte. Hip for at dit næste livsår bliver et dejligt år fyldt af glædesfyldte oplevelser med den grønlandske fedtsten i lommen og med besøg hos fyret en gang imellem.
Kram og knus fra Karin.

Evi

Kære Marina et lidt forsinket tillykke med din og din blogs fødselsdag. Den har været en stor glæde at følge og på den måde været en gave ikke kun til dig selv, men til alle os som læser med.
Jeg håber du vil få glæde og lykke i det følgende år og nok til at du vil kunne mærke det som et hurra-år. Jeg forstår til fulde at du ikke har så meget lyst til det store hurra endnu, for tabet af dine forældre vejer selvfølgelig stadig tungt, men bliver forhåbentlig lettere for dig at bære jo længere tid der går. Jeg ved det med mig selv det første år efter min mors død var det værste, det andet stadig svært og her tre år efter føles det heldigvis ret meget bedre, selvom savnet altid vil være der.
Jeg havde netop i dag fundet mine gamle aller første mails fra dig og glædede mig endnu en gang over dine ord til mig dengang for 5 og et halvt år siden. Jeg blev endnu en gang glad fordi jeg lige kiggede herind og fik set dit indlæg og dermed mulighed for at være med til at lykønske dig med fødselsdagen.
Jeg sender dig mine varmeste tanker og håber du fortsætter din blog for blogverden vil ikke være det samme skønne univers uden dig.
kærlige hilsener Evi

Pernille

Tillykke med fødselsdagen. Jeg nyder altid at læse det du skriver.
Og nogen kager skal hellere spises end fotograferes - sådan er det bare :)

Karen Marie

Som du nok har opdaget, kommer jeg desværre alt for sjældent forbi! Går selv i disse måneder med sorgen i mit hjerte, mistede min mor i sensommeren. Men du skal helt klart have et stort tillykke herfra, elsked altid dine smukke billeder og gode ord! Er sikker på, kagen både var smuk og smagte dejligt 💙 kh Karen Marie

Marina

Å kære Karen Marie.

Hvor er jeg ked af at høre det. Det er en sorg der tapper af kræfterne så jeg håber du passer på dig selv.

The comments to this entry are closed.

FØLG MED PÅ INSTAGRAM

Årstidsblog

  • HVERDAGSMAGI: OPSKRIFTER, KREATIVE IDEER OG SMÅ TANKEFRØ.
Få årets bedste hjemmelavede gløgg med din egen hjemmelavede gløgg ekstrakt. Nem opskrift til den dejligste rødvinsgløgg.
Lav lækre kandiserede æbler. Opskrift med tips og tricks.
OPSKRIFT PÅ SKØNNE ÆBLESKIVER
Klik på nissens dør for ideer til nissedrillerier
OPSKRIFT PÅ RISENGRØD TIL NISSEN
Opskrift på børnevenlige udstiks småkager. 1 dej 5 slags småkager.
Scroll ned for sjove ideer til kalenderlyset.
Opskrift på langtidsstegt andesteg med æbler og svesker. Masser af tips og tricks.
Print gratis numre til julekalenderen og andre ideer til pakkekalendre. Scroll ned for at finde numre til print.
BIND DIN EGEN ADVENTSKRANS. TRIN FOR TRIN DIY.
Opskrift på brunede kartofler. Lykkes hver gang!
Opskrifter på min nye blog Marinas Mad
Masser af juleideer til adventskransen, gaveindpakningen og hjemmelavet julepynt.

Søg på Badut


  • WWW
    example.typepad.com

stats

LinkWithin Related Stories Widget for Blogs
Ekstra dejlig drømmekage med den skønneste topping. Tante novembers yndlingskage!
Masser af opskrifter og ideer til varm chokolade og kakao. Efterårets hyggeligste drik.